Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını yakaladık

adana,adana haber,adana haberleri,manşet adana,adana son dakika
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya:
- "Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk"
- "Ülke genelinde sosyal, ekonomik destekle desteklediğimiz yaklaşık 132 bin çocuğumuz var"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, ''Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk." dedi.

Kaya, Adana'da bir otelde düzenlenen Adana İl Değerlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, Bakanlığın hizmet sunduğu tüm vatandaşları ve hizmet edilen mekanları ziyaret ettiklerini bildirdi.

Yaklaşık bir yıldan bu yana yaptıkları bu toplantılarla amaçlarının yaptıkları hizmetlerin kalitesini artırmak olduğunu belirten Kaya, vatandaşların daha iyi hizmet alabilmeleri için her ilde eksiklikleri varsa onların tespiti yönünde hizmet alanları ve çalışmaları nasıl geliştirebilecekleriyle ilgili paydaş kuruluşlarla istişare yaptıklarını söyledi.

İl değerlendirme çalışması yapmak amacıyla 20-23 Aralık'ta 9 kişilik heyetin Bakanlığa bağlı 18 kurumun tamamını ziyaret ettiğini anımsatan Kaya, bugün burada bu sunumun ardından Adana'da daha fazla ne yapabilecekleriyle ilgili değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

Kaya, Aile Eğitim Programı'nın koruyucu ve önleyici hizmetlerin en önemlilerinden birisi olduğunu ve Türkiye genelinde 8 bin eğiticiyle 5 yıldır devam eden programla 850 bine yakın vatandaşa eğitim verdiklerini söyledi.

- Boşanma oranları

Son 1,5 yılda yaklaşık 166 bin kişiye Aile Eğitim Programlarının farklı alanlarında eğitim verdiklerini vurgulayan Kaya, şöyle devam etti:

"2017 yılında evlilik öncesi eğitimi yaygınlaştırma programımızda çok yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük ve 9 ilimizi pilot olarak belirlemiştik. 9 ilde 2017 yılında yoğun çalışmalar yaptık. 2018'de bu evlilik öncesi eğitimimizi inşallah ülke geneline yaygınlaştıracağız. Belirlenen pilot illerden birisi de Adana. Burada valilik, belediyeler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğiyle Kasım 2017'de yaptığımız eğitimlerle birlikte Adana'daki eğitici sayımızı 51'den 83'e çıkardık. Bundan sonra 83 farklı eğitimcimiz ile birlikte Adana'da bu eğitimleri çok daha yaygın bir şekilde gerçekleştireceğiz. 

Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk. Tabii Bakanlığımızın çalışma alanlarına giren bir konu. Bu noktada sevindirici bir gelişme. Aile bütünlüğünü koruyacak çalışmalarla bu düşüşün istikrarlı bir şekilde sürmesini umuyoruz. Çok daha düşük oranları yakalamayı hedefliyoruz." 

Kaya, Aile Sosyal Destek Programı ile birlikte hanelerde değerlendirmeler yaparak arz odaklı bir hizmet anlayışını gelecek dönemde de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bugün, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Türkiye genelinde 3 bin Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeliyle arz odaklı hizmet anlayışını sürdürdüklerini vurgulayan Kaya, Adana'da da 63 ASDEP personelinin bulunduğunu belirtti.

Türkiye genelinde koruyucu önleyici hizmetlerde çok önemli bir rol üstlenen Sosyal Hizmet Merkezlerinin bulunduğunun altını çizen Kaya, "Sayısını artırmaya çalışıyoruz. Son 1,5 yılda yüzde 60 oranında Sosyal Hizmet Merkezlerinin sayısını arttırdık. Bugün 274 Sosyal Hizmet Merkezimiz ile Türkiyemize hizmet ediyoruz. Adana'da 3 adet Sosyal Hizmet Merkezi bulunuyor ama önümüzdeki 6 ay içinde Seyhan ve Saimbeyli ilçelerimize de Sosyal Hizmet Merkezlerimizi kazandıracağız." diye konuştu.

Özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerindeki Aile Destek Merkezi ile birlikte kadınlara hizmet sunduklarını ve mesleki eğitimler verdiklerini dile getiren Kaya, son 1,5 yıl içerisinde de Aile Destek Merkezi sayısını üç katına çıkardıklarını kaydetti.

Kaya, kadınları şiddetten korumaya, şiddete maruz kadınları güçlendirmeye yönelik Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) sayısını ve hizmet kapasitesini artırarak çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

- Elektronik kelepçe uygulaması

Son bir yılda ŞÖNİM sayısında da yüzde 40'lık artış sağladıklarını vurgulayan Kaya, sayıyı 49'dan 68'e çıkardıklarını 2018'de 81 ilde ŞÖNİM açılmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Ankara ve İzmir'de pilot olarak başladıkları şiddet uygulayan ve şiddet mağdurunun takip edildiği elektronik izleme sistemi ve elektronik kelepçe uygulamasını 6 farklı ile yaygınlaştırdıklarını ifade eden Kaya, şöyle devam etti:

"Antalya, Bursa, İstanbul ve Gaziantep illerimiz de bu çalışmamıza dahil oldular. Geçtiğimiz haziran ayında ülkemizde çocuk kuruluşlarında devrim niteliğinde bir dönüşümü gerçekleştirdik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çocuklarımızın kaldığı yetiştirme yurtları ve çocuk koğuş sistemindeki yurt dönemini tamamen dönüştürdük. Artık çocuklarımız Çocuk Evlerinde ve Sevgi Evleri Sitesi denilen ev tipi modelde çok daha güzel bakım alacakları ortamlarda yaşıyorlar. Önceliğimiz çocuklarımızın ailelerinin yanından kopmadan, aile bütünlüğü içerisinde ailelerinin yanında hayatlarını sürdürmeleri. Bunun için kendi ailesinden çocuklarımız ekonomik yoksunluk sebebiyle kopmasın diye ekonomik sorunu olan ailelere sosyal, ekonomik destek veriyoruz. Ülke genelinde sosyal ekonomik destekle desteklediğimiz yaklaşık 132 bin çocuğumuz var. Adana'da 3 bin 200 ailemize sosyal ekonomik destekle yaklaşık 800 liraya varan destekler  veriyoruz."

- Koruyucu aile hizmeti 

Koruyucu aile modelinde kurum bakımındaki çocukların aile ortamında yetişmelerini istedikleri bir model olduğunu belirten Kaya, her çocuğun sıcak bir aile ortamını yaşamasını istediklerini ve bu kapsamda kuruluş bakımına aldıkları her çocuğa sıcak birer yuva aradıklarını, Adana'da da 0-6 yaş arasındaki tüm çocukların koruyucu aile yanlarında kalmasını istediklerini kaydetti.

Adana'da son bir yılda koruyucu aile sayısının yüzde 28 arttığını vurgulayan Kaya, şu anda 155 koruyucu ailenin bulunduğunu, gelecek dönemde 0-6 yaş arasında kuruluş bakımında hiçbir çocuğun kalmamasını, her çocuğun sıcak bir aile ortamını tatmasını istediklerini söyledi. 

Huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleriyle yaklaşık 14 bin yaşlıya hizmet verdiklerinin altını çizen Kaya, son 1,5 yılda yeni 18 huzurevi inşaatını tamamladıklarını, aynı zamanda yaşlı yaşam evleri açtıklarını ve ev tipi modelle 5-6 yaşlıya bir evde hizmet verildiğini aktardı.

Kaya, yaşlılar için yeni hizmet modelleriyle birlikte yatırımlarının devam edeceğini söyledi.

- Uyuşturucuyla mücadele

Çok önemli çalışma alanlarından birinin de uyuşturucuyla mücadele olduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda hükümet olarak gerçekten amansız bir şekilde mücadele başlattık. Türkiye'de bir ilk olan Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırması'nı Bakanlık olarak tamamladık. Bunun dışında Bakanlığımıza verilen koruyucu, önleyici hizmetler alanında hizmet sunduğumuz, aynı zamanda madde bağımlılığı tedavisi görmüş bireylerin sosyal uyumunun gerçekleştirmesini sağladığımız Sosyal Uyum Merkezlerimizin de 4'ünü geçtiğimiz aylarda pilot bir şekilde uygulamasına başladık. İnşallah 2018 yılında da Sosyal Uyum Merkezlerinin sayısını farklı illerimizde artıracağız. Koruyucu ve önleyici hizmetler bağımlılıkla mücadelede çok önemli. Bağımlı olduktan sonra bireylerin bağımlılıktan kurtarılması çok daha zor. Bunun için koruyucu önleyici hizmetlerimizi arttırarak yaygınlaştıracağız. Bakanlığımızın Yeşilay ile iş birliği içerisinde imzaladığımız protokolle son üç ayda tam 64 bin kişiye bağımlılıkla mücadele eğitimleri verdik.''

Öte yandan Bakan Kaya, kentteki ziyaretleri kapsamında, Adana Valiliği Adana Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünü ziyaret etti.

Kaya, daha sonra 15 Temmuz'da Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığına yapılan hain saldırıda şehit olan Adanalı ikiz polisler Ahmet ile Mehmet Oruç'un ailesini ziyaret etti.

Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.

AA

Yorumlar

$show=home$hide=mobile

Ad

Adana,589,Adana Büyükşehir Belediyesi,5,adana demir spor,17,Adana Haberleri,544,Adana Spor Haberleri,20,Adana Valiliği,8,Adana Valisi Mahmut Demirtaş,8,Aladağ Haberleri,6,antalya,2,Avrupa Birliği,7,Bakım,5,Ceyhan,18,Çukurova,41,Çukurova Haberleri,36,Çukurova ilçesi,7,Ekonomi,10,EMITT Fuarı,1,Faydalı Bilgiler,25,fırat çınar,4,Fırat Kalkanı Harekatı,4,Güncel,87,Hakan Kuzucu,6,hatay,2,Hava Durumu,5,İlginç,3,Jalemutfakta,13,Karaisalı,2,karataş,2,Kaza Sarıçam,2,Komik,7,Kozan,20,Kozan Haberleri,21,Kurabiyeler,1,Kültür Sanat,5,Manset,40,merkez Seyhan ilçesi,9,Mersin,15,Osmaniye haberleri,4,Reklam,12,Röportaj,4,Sağlık,5,Sarıçam Haberleri,23,Seyhan,86,Seyhan Belediyesi,1,Seyhan haberleri,75,Sınav Tarihleri,1,Spor,51,Tanıtım,1,Tarsus Haberleri,3,Tatlı tarifleri,1,Teknoloji,5,Türk Kızılayı,1,Türkiye,11,Ulubatlı Hasan Mahallesi,1,uyuşturucu,1,wa,1,yemek tarif,2,Yemek Tarifleri,15,Yumurtalık,1,Yüreğir,49,Zımbırtılar,3,
ltr
item
Manşet Adana: Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını yakaladık
Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını yakaladık
https://4.bp.blogspot.com/-g9wQZmow5_E/WkUxN7PmyaI/AAAAAAAAGEc/XNiT5jpdaLMk42AgBeGidvdI1iTeFVHQQCLcBGAs/s640/20171228_2_27807190_29315898.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-g9wQZmow5_E/WkUxN7PmyaI/AAAAAAAAGEc/XNiT5jpdaLMk42AgBeGidvdI1iTeFVHQQCLcBGAs/s72-c/20171228_2_27807190_29315898.jpg
Manşet Adana
http://www.mansetadana.com/2017/12/bosanma-oranlarnda-son-6-yln-en-dusuk.html
http://www.mansetadana.com/
http://www.mansetadana.com/
http://www.mansetadana.com/2017/12/bosanma-oranlarnda-son-6-yln-en-dusuk.html
true
7927723217671522926
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Tümü Devamını Oku cevap Cevabı iptal et Silmek By Anasayfa SAYFALARI POSTS Tümünü Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar İsteğiniz ile eşleşme bulunamadı Anasayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pazt Sal Çar Per Cum Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Nis May Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ ADIM 1: Paylaşın. ADIM 2: Kilit açmak için paylaştığınız bağlantıyı tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız