Özgür basın nedir, Basın özgürlüğü hakkında kısa bilgi

Özgür basın nedir,Basın özgürlüğü,mansetadana,adana haber


Basın özgürlüğü, insanların duygu ve düşüncelerini gazete, kitap, dergi, televizyon, internet gibi iletişim araçlarıyla yayabilme özgürlüğüdür. Düşünceler, iletişim araçlarıyla geniş kitlelere ulaştırılıp bir konu hakkında kamuoyu oluşturabilir. 

Kamuoyu, halkın çoğunluğunun bir konu hakkında benimsediği ortak görüştür.

Basın özgürlüğü Anayasamızın 28. maddesinde; ''Basın hürdür, sansür edilemez. Basım evi kurmak, izin almak ve mali tazminat yatırma şartına bağlanamaz.'' hükmü ile güvence altına alınmıştır.
Basın Özgürlüğü
Basın özgürlüğünü, bilgilendirme, öğretme ve öğrenme etkinliklerinin gazete, dergi, radyo ve televizyon aracılığıyla yapılması özgürlüğüdür şeklinde tanımlamak mümkündür. Tarihi gelişimine bakacak olursak basın özgürlüğü birçok defa birçok şekilde devlet tarafından kontrol altında tutulmak istenmiştir. Anayasımızda bu konuda “Devletin iç ve dış güvenliğini, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü tehdit eden veya suç işlemeye ya da ayaklanma veya isyana teşvik eder nitelikte olan veya Devlete ait gizli bilgilere ilişkin bulunan her türlü haber veya yazıyı, yazanlar veya bastıranlar veya aynı amaçla, basanlar, başkasına verenler, bu suçlara ait kanun hükümleri uyarınca sorumlu olurlar.” Şeklinde bir ibare bulunmaktadır.
Devlet “tehdit” unsurunu ilk olarak ele alarak basın özgürlüğüne yaklaşır. Toplumun bölünmez bir bütünlüğü olduğunu ve bunu korumak için bazı tedbirler alması gerektiğini düşünür. Basın, devletin ideoliji üretip, ürettiği bu ideolojiyi yaymak için kullandığı bir alandır. Ve ilk başta da belirttiğimize benzer şekilde basının doğuşundan itibaren bunu çeşitli şekillerde kullanmaya çalışmıştır. Hitler, zamanında radyoyu kendi ideolojisini yaymak için kullanmamış mıydı? Basının ortaya çıkış şekli olan kamuoyuna dönük habercilik anlayışı bugün bu amacını çok karmaşık bir şekilde yerine getirmektedir. Basın pek çok ülkede kontrol altında tutulurken bir elin parmağını geçmeyen ülkelerdeki basın özgürlüğü göreceli bir şekilde diğerlerinden daha fazla olabilir. Devletin ideolojik aygıtlarından biri olarak medyanın mesaj aracılığıyla kitleleri etkileme gücü göz önüne alındığında basın baştan beri devletlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Marx’a göre ideoloji o dönemde o toplumda hakim olan gücün, egemen kesimin ortaya koyduğu ve onların çıkarlarına hizmet eden düşüncedir. Yani ideoloji egemen gücün değişmesiyle birlikte toplumda hakim olan ideolojide değişmektedir. Marx’a göre ideoloji yanlış bilinçtir. Yanlış bilinçte egemen gücün hakimiyetiyle alakalı bir durum olduğunu düşünürsek toplum yanlış bilince sahiptir. Halk doğru olduğuna, iyi olduğuna inanıyorsa bu onların yanlış bilinç oluşturduğuna kanıttır. Yani toplum kendi çıkarları doğrultusunda değilde egemen olan ideolojinin yararına düşünür artık.
Althusser’de medyayı devletin ideoloji yaymadaki araçlarından biri olarak düşünmüştür.
Devletin ideolojik aygıtları düşünüldüğünde baskı ve ideolojinin yakın temas halinde oldukları akıllara gelmektedir. Devlet, Althusser’de başlı başına bir baskı aygıtıdır. Ordu, polis, mahkemeler, yönetim vs. baskı aygıtını oluşturmaktadır.

Atatürk'ün basın özgürlüğü hakkındaki düşünceleri nelerdir?
Atatürk’ün basın özgürlüğü hakkındaki düşünceleri

Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.(1922)

Basının tam ve geniş hürriyeti iyi kullanmasının, ne derecede nazik bir vaziyet olduğunu söylemeye lüzum görmem. Her türlü kanuni kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin ilme, ihtiyaca ve kendi siyasi telakkilerine olduğu kadar vatandaşların hukukuna ve memleketin, her türlü hususi telakkilerin üstünde olan, yüksek menfaatlerine de dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğu, asıl bu mecburiyettir ki umumi düzeni temin edebilir. Bununla beraber bu yolda yanılma ve kusur olsa bile; bu kusuru düzeltecek etken ve vasıta; basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir.(1924)

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.(1929)

Gazeteciler kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır.(1923)

Basın hürriyetinin mahzurlarının giderilmesinin yine basın hürriyetiyle mümkün olduğuna dair bu büyük meclisin yol gösterme ve düzenleme sahasında güzel karşılanan esaslar, eğer Cumhuriyetin ruhu olan faziletten mahrum kendini bilmezlere, basının sinesinde haydutluk fırsatını verirse, eğer halkı aldatan ve doğru yoldan çıkaranların fikriyat sahasındaki uğursuz tesirleri, tarlasında çalışan suçsuz vatandaşların kanlarını akıtmasına, yuvalarının dağılmasına sebep olursa ve eğer en nihayet haydutluğun en kötüsünü göze alan bu gibi kimseler, kanunların özel müsaadelerinden istifade imkânını bulursa, Büyük Millet Meclisi eğitici ve ezici kudretinin müdahale ve uyarması elbette gerekli olur.(1925)

Hakan Kuzucu

Yorumlar

$show=home$hide=mobile

Ad

Adana,599,Adana Büyükşehir Belediyesi,11,adana demir spor,19,Adana Haberleri,551,Adana Spor Haberleri,20,Adana Valiliği,9,Adana Valisi Mahmut Demirtaş,11,Aladağ Haberleri,6,antalya,2,Avrupa Birliği,9,Bakım,5,Ceyhan,18,Çukurova,43,Çukurova Haberleri,37,Çukurova ilçesi,8,Ekonomi,10,EMITT Fuarı,1,Faydalı Bilgiler,30,fırat çınar,8,Fırat Kalkanı Harekatı,4,Güncel,87,Hakan Kuzucu,7,hatay,2,Hava Durumu,5,İlginç,3,Jalemutfakta,13,Karaisalı,2,karataş,2,Kaza Sarıçam,3,Komik,7,Kozan,20,Kozan Haberleri,21,Kurabiyeler,1,Kültür Sanat,5,Manset,40,merkez Seyhan ilçesi,10,Mersin,15,Osmaniye haberleri,4,Reklam,12,Röportaj,4,Sağlık,5,Sarıçam Haberleri,23,Seyhan,86,Seyhan Belediyesi,1,Seyhan haberleri,75,Sınav Tarihleri,1,Spor,51,Tanıtım,1,Tarsus Haberleri,3,Tatlı tarifleri,1,Teknoloji,5,Türk Kızılayı,1,Türkiye,11,Ulubatlı Hasan Mahallesi,1,uyuşturucu,1,wa,1,yemek tarif,2,Yemek Tarifleri,15,Yumurtalık,1,Yüreğir,49,Zımbırtılar,3,
ltr
item
Manşet Adana: Özgür basın nedir, Basın özgürlüğü hakkında kısa bilgi
Özgür basın nedir, Basın özgürlüğü hakkında kısa bilgi
https://2.bp.blogspot.com/-FxUUBdFBnC4/WXEc6uq1K1I/AAAAAAAADa8/KDW395kFIZgXEIq_YDliV9_nnfWzTT8eQCLcBGAs/s1600/topic_press-freedom.png
https://2.bp.blogspot.com/-FxUUBdFBnC4/WXEc6uq1K1I/AAAAAAAADa8/KDW395kFIZgXEIq_YDliV9_nnfWzTT8eQCLcBGAs/s72-c/topic_press-freedom.png
Manşet Adana
http://www.mansetadana.com/2017/07/ozgur-basn-nedir-basn-ozgurlugu-hakknda.html
http://www.mansetadana.com/
http://www.mansetadana.com/
http://www.mansetadana.com/2017/07/ozgur-basn-nedir-basn-ozgurlugu-hakknda.html
true
7927723217671522926
UTF-8
Tüm Yazılar Yüklendi Herhangi bir mesaj bulunamadı Tümü Devamını Oku cevap Cevabı iptal et Silmek By Anasayfa SAYFALARI POSTS Tümünü Sizin İçin Önerilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Yazılar İsteğiniz ile eşleşme bulunamadı Anasayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pazt Sal Çar Per Cum Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Nis May Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şu anda 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla önce İzleyiciler Takip et BU PREMIUM İÇERİĞİ KİLİTLİ ADIM 1: Paylaşın. ADIM 2: Kilit açmak için paylaştığınız bağlantıyı tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız